1033925 scenariusze, specjalizacja nauczycielska
[ Pobierz całość w formacie PDF ]
PROPOZYCJE LEKCJI
W rozdziale tym zamieÊci∏am propozycje lekcji do wszystkich tematów
zamieszczonych w planie wynikowym. Pokazujà one, jak wykorzystaç pod-
r´cznik w korelacji z zeszytem çwiczeƒ, podkreÊlajà to, o czym by∏a mowa we
wst´pie – obie ksià˝ki wzajemnie si´ dope∏niajà i razem stanowià ca∏oÊç.
Podobnie jak w poprzednich przewodnikach, poda∏am cele i tok lek-
cji, nie sà to jednak szczegó∏owe konspekty, tylko próba wskazania,
co
chcemy osiàgnàç i
jakà drogà
do tego dojÊç.
Przedstawione propozycje zawierajà ró˝ne metody i techniki oraz
ró˝ne formy pracy. Tak wi´c nauczyciel znajdzie prac´ z ksià˝kà, poga-
dank´, dyskusj´, rozmow´, elementy dramy – çwiczenia dramowe lub
dram´ w∏aÊciwà, inscenizacj´, przek∏ad intersemiotyczny, elementy pe-
dagogiki zabawy, gry dydaktyczne, burz´ mózgów, drzewko decyzyjne,
metod´ pracy wed∏ug programu KREATORA (dok∏adniejsze omówie-
nie w przewodniku dla kl. 5.), elementy psychodramy. JeÊli chodzi o for-
my, to proponuj´ prac´ indywidualnà, w parach, w grupach eksperckich,
wi´kszych, mniejszych – tworzonych losowo lub dobieranych celowo,
zwi´kszanych technikà kuli Êniegowej.
Wa˝ne jest pobudzanie uczniów do dzia∏ania, aktywnoÊci, anga˝owa-
nie mo˝liwie najwi´kszej liczby zmys∏ów, czyli nauczanie polisensorycz-
ne, nauczanie przez prze˝ywanie, tworzenie.
W wielu propozycjach lekcji pojawia si´ rozmowa, dyskusja, jeÊli to
mo˝liwe – z odwo∏aniem do tekstu, zawsze – z uzasadnieniem w∏asnej
opinii. Nale˝y stwarzaç uczniom okazj´ do mówienia, wyra˝ania swego
zdania, wyrabiaç umiej´tnoÊç wzajemnego s∏uchania, rzeczowego dysku-
towania i argumentowania oraz prezentacji w∏asnych (choçby nawet dys-
kusyjnych) poglàdów.
Poda∏am tak˝e przyk∏ady çwiczeƒ kszta∏càcych czytanie ze zrozumie-
niem – jak wa˝na to umiej´tnoÊç, nie musz´ nikogo przekonywaç. Nale-
˝y jà rozwijaç w ciàgu ca∏ego cyklu nauczania.
W propozycjach lekcji wyst´puje wiele çwiczeƒ, poleceƒ kszta∏càcych
umiej´tnoÊç sprawnego pisania zarówno pism u˝ytkowych, jak i tzw.
102
wypracowaƒ w ró˝nych formach, sà tak˝e lekcje rozwijajàce samokszta∏-
cenie, uczàce korzystania z ró˝nych êróde∏, robienia notatek, wybierania
z tekstu najwa˝niejszych informacji, oddzielania ich od komentarzy
i opinii.
Do przewodnika jest do∏àczona p∏yta CD zawierajàca wykonania nie-
których utworów (oznaczonych w podr´czniku ikonà kasety
1
) oraz przy-
k∏ady dotyczàce komunikowania si´, poprawnej wymowy i akcentowania.
Mam ÊwiadomoÊç, ˝e podane przeze mnie propozycje nie sà rozwià-
zaniami jedynymi. Wierz´, ˝e wielu nauczycieli ma swoje, ciekawe, lep-
sze pomys∏y. Mam jednak nadziej´, ˝e moje przyk∏ady stanà si´ inspira-
cjà, byç mo˝e podpowiedzià, jak mo˝na przygotowaç lekcj´, omówiç
utwór, wyjaÊniç problem.
˚ycz´ wi´c wszystkim wiele satysfakcji zarówno z w∏asnej, twórczej
pracy, jak i z korzystania z tej ksià˝ki.
Wspomnienie
L. Staff
(1 godz.)
Temat:
Wakacyjne niebo, wagarowe chmury
we
Wspomnieniu
Leopolda Staffa.
Cele – uczeƒ umie:
– wys∏uchaç z uwagà nagrania wiersza,
– wypowiadaç si´ na temat nastroju utworu, rytmu,
– wskazaç Êrodki poetyckie tworzàce nastrój i rytm wiersza,
– wskazaç epitety i okreÊliç ich rol´ w utworze,
– dostrzec ró˝nic´ mi´dzy j´zykiem potocznym a poetyckim.
Tok lekcji
1. Uczniowie uwa˝nie s∏uchajà nagrania wiersza z p∏yty, a nast´pnie wy-
konujà çw. 1. s. 11. Wypowiadajà si´ na temat nastroju, rytmu wiersza
i wskazujà Êrodki poetyckie, które poeta wykorzysta∏ – çw. 2. s. 11.
OkreÊlenie osoby mówiàcej – uczniowie odwo∏ujà si´ do dwu ostat-
nich strof, tytu∏u, a tak˝e sytuacji lirycznej – çw. 3. s. 12.
1
Kasety magnetofonowe do cyklu
Jutro pójd´ w Êwiat
zosta∏y zastàpione
p∏ytami CD, foliowanymi razem ze zmienionymi wydaniami przewodników.
www.wsip.com.pl
103
2. Uczniowie wyszukujà epitety:
polana – . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
niebo – . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
chmury – . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
i wypowiadajà si´ na temat celowoÊci ich u˝ycia, oryginalnoÊci – çw. 4.
s. 12 i ramka „To ju˝ wiem”.
3. Uczniowie ustnie opisujà leÊnà polan´, u˝ywajàc ró˝norodnych epite-
tów. Rozmawiajà na temat j´zyka poetyckiego i potocznego – çw. 5. s. 12.
4. Zeszyt çwiczeƒ – çw. 241.
Temat:
Co to znaczy?
(1 godz.)
Cele – uczeƒ umie:
– korzystaç z ró˝nych s∏owników,
– znaleêç poszukiwane has∏o w odpowiednim s∏owniku.
Nale˝y przygotowaç:
s∏owniki: ortograficzne, j´zyka polskiego, frazeologiczne, wyrazów
obcych, wyrazów bliskoznacznych. Najlepiej by∏oby, gdyby zestaw
tych s∏owników znajdowa∏ si´ na ka˝dej ∏awce (zestaw dla 2 uczniów).
JeÊli nie ma takiej mo˝liwoÊci, dzielimy uczniów na grupy – wtedy
przygotowujemy jeden zestaw s∏owników dla ka˝dej grupy.
Tok lekcji
1. Zeszyt çwiczeƒ – çw. 48–52.
Temat:
Kto i do kogo? Rozpoznaj´ nadawc´ i adresata.
(1 godz.)
Cele – uczeƒ umie:
– okreÊliç nadawc´ i adresata wypowiedzi,
– dostosowaç swà wypowiedê do okolicznoÊci – odbiorcy i sytuacji.
Tok lekcji
1. Zeszyt çwiczeƒ – çw. 37. – ch´tni uczniowie przygotowujà scenki:
nadawcà jest ten sam uczeƒ, zmienia si´ odbiorca, uczniowie ustalajà,
kim jest odbiorca wypowiedzi.
2. Nast´pnie uczniowie wykonujà çw. 38–40.
104
3. Zabawa w odgadywanie nadawcy: ka˝dy z uczniów przygotowuje wy-
myÊlonà przez siebie wypowiedê na dowolny temat. Wskazany uczeƒ
mówi swoje zdanie – pozostali uczniowie odgadujà, kto jest nadawcà.
Ten, kto pierwszy odgadnie, mówi swoje zdanie itd.
4. Zabawa w odgadywanie odbiorcy: ka˝dy z uczniów wymyÊla sobie zdanie
dowolnej treÊci oraz odbiorc´ swojej wypowiedzi, wskazany uczeƒ mówi
swoje zdanie – pozostali odgadujà, kto jest odbiorcà, oraz okreÊlajà oko-
licznoÊci mówienia. Kto pierwszy odgadnie, ten mówi swoje zdanie.
Temat:
„CzeÊç Fifa!” – pisz´ list nieoficjalny.
(1 godz.)
[ten temat realizujemy po przeczytaniu
z podr´cznika fragmentu
Dynastii Mizio∏ków
]
Cele – uczeƒ umie:
– odró˝niç list nieoficjalny od oficjalnego,
– napisaç list nieoficjalny.
Tok lekcji
1. Zeszyt çwiczeƒ – çw. 42, 43, 44 (w çwiczeniu tym mo˝e byç list z wa-
kacji zamiast z ferii zimowych) – uczniowie przypominajà, jakie cz´Êci
powinien zawieraç ka˝dy list.
2. Praca domowa: jeden z listów wymienionych w çw. 44.
Póênym wieczorem w lesie
E. Nowacka
(2 godz.)
Temat: [pozostawiamy uczniom do ustalenia]
Cele – uczeƒ umie:
– przeczytaç tekst opowiadania ze zrozumieniem,
– wypowiadaç si´ na temat uczuç,
– odró˝niç postaç narratora od autora opowiadania,
– uporzàdkowaç chronologicznie wydarzenia,
– wskazaç fragmenty tekstu b´dàce opisem uczuç,
– wypowiadaç si´ na temat roli wyobraêni, natchnienia,
– pisaç
nie
z ró˝nymi cz´Êciami mowy (czasownikiem, przys∏ówkiem, przy-
miotnikiem).
www.wsip.com.pl
105
[ Pobierz całość w formacie PDF ]